Igår begav jag mig ännu en gång till den lilla stuga ute på Järvafältet där illustratören som jag jobbar med med har sin ateljé. Vi kom båda föra utsatt tid, stod i det lilla köket och pratade om skämtteckningar, Hitler och finsk politik när förläggarens parkerade sin bil utanför. Hon packade ut två lådor ur bakluckan. Jag öppnade dörren och tog emot min låda.
Däri låg mina exemplar av boken. Jag plockade upp den översta och smekte dess blanka yta, betraktade de fina illustrationerna. Äntligen. Från och med idag finns boken att köpa, vem som helst kan skaffa sig ett exemplar.
Hur känns det? frågar folk omkring mig. Jag vet inte riktigt. Ingen eufori har infunnit sig. Ingen depression heller. Bara en känsla av att det är precis så här det ska vara.
Äntligen kan jag påbörja hyllan med mina egna böcker – där alla kommande böcker ska in, på många olika språk och i olika upplagor. Redan nu har jag fyra böcker att ställa in där. Visserligen samma historia, men på olika språk. Inte illa alls.
Verkligen jättekul! Stort grattis! :-)