Såg den här notisen i DN häromdagen. Bokia och Akademibokhandeln går alltså samman, för att klara den svåra ekonomiska situationen som bokhandlar tydligen befinner sig i. Det är så synd. Ja, inte för att det kanske blir någon större skillnad i själva butikerna. Men de två bokhandlarna var redan innan totalt dominerande i Sverige. Det fanns i princip två ställen förlagen kunde sälja in sina böcker till om de ville få spridning. Nu finns det ett, och det måste väl ovillkorligen medföra ett än mer begränsat utbud. Ännu mindre poesi och dramatik. Ännu mindre författare med lokalanknytning till orten. Ännu mer storförlag.
Jag tänker så här: istället för att försöka vara ”internet” och sätta datorer uppkopplade till Adlibris och Bokus i butikerna är butikens styrka att kunden kanske inte vet exakt vad den vill ha. Jag försökte till exempel häromdagen köpa en vegetarisk kokbok i en bokhandel och ville titta på lite olika alternativ. Inte ens kvinnan i kassan kunde hitta den först. Efter lite letande plockade hon fram den enda, undangömda salladsboken åt mig. Den var inplastad och gick inte att bläddra i. Klart att jag klickar hem en på nätet istället då, istället för att ta den extra omvägen via bokhandeln.
Kanske kan man lura kunderna mer? Göra en trivsam miljö, placera böckerna i lockande formationer, sätta små lappar med rekommendationer. Ta in böcker de som arbetar i bokhandeln gillar, inte bara de som råkar vara högst upp på topplistan. Eller åk på studiebesök till Lutyens & Rubenstein i London. Det är en PERFEKT bokhandel. Ett rum helt fyllt med utvalda, fantastiska, läsvärda böcker. Lappar och rekommendationer överallt på hyllorna. Och så, när man tror att man har sett allt, längst bort i hörnet en liten trappa ner till källaren där man hittar ännu fler böcker. Ett sånt bokköparsug som jag fick där har jag aldrig fått i hela mitt liv. Trots att jag inte kände till de flesta böckerna överhuvudtaget. Och trots att jag verkligen drar mig för att läsa på engelska.
Det finns fristående bokhandlar kvar i Sverige också, men jag är ganska övertygad om att de till antalet var fler i London än i hela Sverige. Jag minns min barndoms bokhandel i Kristianstad. Som en lång korridor alldeles fylld av böcker. På golvet låg en varghund. Den finns kvar. Gå dit! Mitt emot ligger Bokia (ja, kanske snart Akademibokia), och priserna där må vara flera procent billigare, men i det här sammanhanget spelar det faktiskt ingen som helst roll.

Håller helt med dig, det är så synd, att allt multiförpackas och egenart och små, oberoende bokhandlar slår igen. Det finns några tappra, engagerade bokhandlar kvar här i England (som har samma problem, man slåss mot internetgiganten Amazon), men i just London så överlever i alla fall några (men den du länkar till har jag missat! Måste jag förstås besöka nästa gång jag åker dit). I min lilla stad i sydengland fanns det två bokhandlare och två antis när jag flytta hit, nu finns en av varje kvar, men känslan är att de hänger på gärsgår’n. Jag brukar försöka gå in emellanåt och köpa en bok. Men visst, jag syndar också, och köper dessutom på nätet.
Jag tror att vi kommer att sakna dem, de fysiska små boklådorna när de försvinner en dag, för dessvärre ser det ut som om de kommer att göra det.
Det tror jag också. Ja, besök den, helt fantastisk!
Här kommer ett till exempel på en sådan bokhandel. Besökte den under helgen på Brick Lane i London. Noga utvalt, hög kvalitet och personligt. Hittade den här länken om bokhandeln:
http://fiveleavespublications.blogspot.se/2011/08/brick-lane-bookshop.html
johanrosenlind.se
Vad kul att få fler tips, den måste jag testa nästa gång jag är i London!
London har många smultronställen inte bara för böcker, men Sverige då? Partille bokhandel har flyttat till Göteborg (Föreningsgatan) och är lika mysig och läslockande som förut. /Helena
http://www.partillebokhandel.se
Ett bra exempel i Sverige. Bokhandeln i Laholm!
http://www.bokhandelnlaholm.se
Jag handlar nästan alla böcker på Bokia just för att jag vill stötta de fysiska butikerna men herregud, jag får så dålig service varje gång att mitt senaste besök fick bli det sista. De är oengagerade och (jag avskyr verkligen att säga det men..) okunniga. Deras ”selling point” borde verkligen vara service och kunskap men jag får inte mer hjälp där än om jag själv googlar en stund och sedan klickar från någon nätbutik. Jag håller med dig om att det finns tusen sätt att inspirera sina kunder. Tyvärr har inte Bokia eller Akademibokhandeln insett detta. Bara en sån sak som att ha såna där små lappar med tips/info eller inspirerande teman. Författarkvällar en masse. Hur svårt kan det vara? Nu blir det nätbokhandlarna för min del..
Jag är djupt beklämd över att allt snart verkar ägas av Bonniers och KF. Personligen blev jag ännu ledsnare över att Bonniers köpte Pocket Shop. Hoppas att de ändå fortsätter att vara bra och inte blir pressade att prioritera just Bonniers-böcker.
Tack för boklådetips, Ulrika och ni andra.
TACK Johan Rosenlind, men vem är du??? Vill gärna att du ger dig tillkänna när du kommer till oss härnäst. Och Daniel i Kristianstads bokhandel är fantastisk! Vi jobbar på samma sätt, ÄLSKAR böcker OCH människor (många missar det sista där), och när det gäller mig får jag släpas ut den dag det är dags. Tills dess sliter jag i mitt paradis i Bokhandeln Laholm, dit jag härmed bjuder in alla att hälsa på!!! Och vi gör vårt bästa för att lyfta fram debutanter också, har senaste månaden haft Pernilla Alm, Christine Ljungqvist och Lina Arvidsson hos oss,. Och på torsdag GÅ Kegg…
Vad fint att ni finns!:)
Tack för alla tips också!